FB FB YouTube Контакти
Національний реєстр
Всеукраїнський реєстр пацієнтів з життєвозагрозливими захворюваннями серця

МЕНЮ

Життя з фібриляцією передсердь

Чи зможете Ви вести нормальний спосіб життя?

Так, хоча можуть бути деякі обмеження, пов’язані з участю в певних видах життєдіяльності на фоні прийому необхідних вам лікарських препаратів. Здоровий спосіб життя та раціональне харчування відіграють велику роль у житті усіх людей, але особливо важливі для людей з такими захворюваннями серця, як фібриляція передсердь. Вам слід обмежити споживання алкоголю та інших стимулюючих речовин, наприклад, міцного чаю та кави, а також напоїв, що містять кофеїн.

Як показав клінічний досвід, стрес пов'язаний з пароксизмами фібриляції  передсердь, хоча об’єм даних клінічних досліджень по цьому питанню поки що невеликий. Можливо, кроки, направлені на зниження денного стресового навантаження, допоможуть тримати фібриляцію передсердь під контролем. Більш детальна інформація про алкоголь, фізичне навантаження, паління, секс, керування автомобілем та подорожі, а також посилання на корисних контактних осіб, які можуть надати рекомендації та підтримку, наведена у наступних розділах.

 Чи потрібно мені зовсім виключити алкоголь?

Зв'язок вживання алкоголю з підвищеним ризиком розвитку фібриляції передсердь залежить від дози алкоголю. Хоча зазвичай помірне вживання алкоголю не викликає проблем у пацієнтів з фібриляцією передсердь, їм наполегливо рекомендується уникати надмірного вживання алкоголю. Якщо, за вашими відчуттями, вживання алкоголю (навіть у малих дозах) викликає приступ фібриляції передсердь, вам слід повністю виключити його. Великі дози алкоголю можуть викликати напад фібриляції передсердь і впливати на результати профілактичного лікування від інсульту із застосуванням антикоагулянтів (препаратів, що розріджують кров), особливо у пацієнтів, які приймають антагоністи вітаміну К (наприклад, варфарин, аценокумарол тощо). Великі дози алкоголю можуть підвищити ризик кровотечі у пацієнтів, які приймають антикоагулянти. Вам необхідно чесно повідомити лікаря про те, скільки алкоголю ви вживаєте щодня.

Рекомендації щодо вживання алкоголю в різних країнах різні, але Всесвітня організація охорони здоров'я рекомендує людям вживати не більше 2 стандартних одиниць алкоголю щодня.  Ви також повинні намагатись не вживати алкоголь, як мінімум, 2-3 дні на тиждень.

Чи потрібно мені відмовитися від фізичних вправ або навпаки підвищити навантаження?

Помірне фізичне навантаження корисне для більшості людей і допомагає знизити загальний ризик розвитку захворювань серцево-судинної системи. Фізична активність важлива, тому що допомогає регулювати добові біоритми, покращує сон і настрій, а також допомогає контролювати масу тіла. Однак до початку будь-якої програми тренувань проконсультуйтеся з лікарем або іншим кваліфікованим медичним фахівцем і обговоріть рівень фізичного навантаження, якого ви плануєте дотримуватися.

Як правило, помірне фізичне навантаження корисне людям з фібриляцією передсердь, якщо воно не сильно підвищує рівень серцевого ритму. Проте, слід уникати інтенсивного фізичного навантаження. Відомо, що ризик розвитку фібриляції передсердь високий у спортсменів, які займаються видами спорту "на витривалість", наприклад, у бігунів на довгі дистанції або велосипедистів. Тому пацієнтам рекомендується легке або помірне фізичне навантаження та не рекомендуються інтенсивні заняття спортом.

Якщо напад фібриляції передсердь розпочинається у Вас під час тренування, зупиніться, сядьте і дотримуйтесь рекомендацій вашого лікуючого лікаря або зверніться за медичною допомогою, якщо напад фібриляції передсердь виникає у вас вперше.

Чи потрібно мені кинути палити?

Так, відмова від паління важлива для загального стану вашого здоров'я, тому ваш лікуючий лікар буде наполягати на цьому. Проконсультуйтеся з вашим аритмологом. У випадку з фібриляцією передсердь, паління завдає додаткової шкоди, тому що нікотин змушує серце битися частіше, а рівень кисню в крові знижується.

 Як мені потрібно харчуватися?

В цілому, ми рекомендуємо Вам харчуватися раціонально, якщо у вас є проблеми з надлишковою вагою і Ви хочете схуднути. Ваш раціон особливо важливий, якщо приймаєте певний антикоагулянт – антагоніст вітаміну К. Це пов'язано з тим, що в деяких продуктах харчування, зокрема, в зелені і зелених овочах (листовий салат, мангольд, шпинат), міститься велика кількість вітаміну К, що може вплинути на процеси засвоєння цих лікарських препаратів в організмі, знижуючи їх ефективність.

Якщо Ви приймаєте харчові добавки або рослинні лікарські препарати, наприклад, звіробій, запитайте лікуючого лікаря про можливу взаємодію таких препаратів з призначеними, особливо з новими антикоагулянтами (прадакса, ксарелто тощо). Для зниження кількості нападів фібриляції передсердь не рекомендується регулярний прийом риб'ячого жиру.

Якщо у Вас високий артеріальний тиск, то необхідно харчуватися продуктами з низьким вмістом солі (Ви можете дізнатися вміст солі на упаковці) і не додавати сіль при приготуванні або вживанні страв. Ви можете дізнатися у свого лікуючого лікаря про можливість заміни звичайної солі на калійну (це ще один різновид солі, яка не підвищує тиск) або натуральними травами.

Чи потрібно мені скидати вагу?

Ми знаємо про те, що приблизно третина-половина дорослого населення розвинених країн страждає надмірною масою тіла (індекс маси тіла (ІМТ) > 25) або ожирінням (ІМТ > 30). Ожиріння тісно пов'язане з ризиком розвитку фібриляції передсердь і підвищує ймовірність повернення нападів аритмії після таких втручань, як абляція фібриляції передсердь. Ефективність лікування фібриляції передсердь, а також ймовірність позитивного результату після абляції підвищується завдяки зниженню маси тіла і відсутності серйозних її коливань.

Сучасні наукові дані обґрунтовують рекомендацію про зниження маси тіла для профілактики і лікування фібриляції передсердь. Основна мета пацієнтів з ожирінням – зменшити 10% маси тіла за короткий термін.

Артеріальний тиск

Підвищений артеріальний тиск (артеріальна гіпертензія) – явний передвісник розвитку фібриляції передсердь. Адекватне лікування гіпертензії та постійний контроль артеріального тиску – це важливий елемент будь-якої стратегії лікування фібриляції передсердь, зокрема, необхідний для зниження ризику інсульту або ймовірності кровотечі при прийомі пероральних антикоагулянтів.

Чи потрібно мені відмовлятися від кави, чаю та інших напоїв з кофеїном?

Однозначної відповіді на це питання не існує. У минулому деякі лікарі рекомендували людям з фібриляцією передсердь повністю відмовитися від вживання кави. Однак немає переконливих доказів того, що вживання кофеїну пов'язане з ризиком розвитку фібриляції передсердь або її ускладнень. Проте, вживання великої кількості кофеїну може призвести до підвищення кров'яного тиску, а кофеїн також підвищує серцевий ритм (що може призвести до нападу фібриляції передсердь). Отже, Вам необхідно дещо обмежити вживання кофеїну до помірного рівня, наприклад, до 2-3 чашок кави на день.

Чи потрібно мені уникати стресу?

Для збереження гарного стану здоров'я рекомендується максимально уникати стресових ситуацій. Існують певні докази того, що тривалий і раптовий стрес може призвести до виникнення нападу фібриляції передсердь.  

Чи можна мені займатися сексом?

Так, люди, які відчувають проблеми з серцем, дуже часто турбуються з приводу сексу. Ми знаємо про те, що люди обмежують або припиняють займатися сексом через страх виникнення у них додаткових проблем з серцем. Наприклад, деякі вважають, що заняття сексом можуть бути небезпечними і думають: "Мені потрібно уникати цього" або "Я буду відчувати велике збудження, і це вб'є мене!". Такі думки призводять лише до небажаного стресу і занепокоєння з приводу сексу. Ми точно знаємо, що більшість людей з різними серцево-судинними захворюваннями можуть безпечно займатися сексом, і лікарі, насправді, рекомендують це. Подумайте про це ось в такому ключі: навантаження на серце середньостатистичного чоловіка або жінки під час сексу дорівнює навантаженню, яке людина отримує під час розміреної 20-хвилинного ходьби. При оргазмі навантаження дорівнює підйому на один сходовий проліт. Фізичне навантаження корисне для серця, а сексуальна активність – всього лише одна з його різновидів. Тому регулярна сексуальна активність дійсно корисна для серця.

Секс корисний для серця.

Секс знімає стрес.

Секс зміцнює імунну систему.

Наскільки безпечно керувати автомобілем?

Так, Ви можете продовжувати керування автомобілем. Однак, якщо у Вас були напади запаморочення або непритомність, керувати не слід. Повідомте про це вашого лікаря, щоб він визначив причини запаморочення і непритомності (вони можуть бути пов'язані з фібриляцією передсердь).

Чи можна мені подорожувати?

Так, в цілому, немає причин, щоб забороняли пацієнтам з фібриляцією передсердь подорожувати (в тому числі і літаком), але краще попередньо проконсультуватися з лікарем. Ми рекомендуємо комфортабельні подорожі, а також уникати екстремальних температур (спеки та холоду) і великих висот. До планування Вашого відпочинку рекомендується забезпечити хороший контроль фібриляції передсердь і стабілізувати стан здоров'я. Перш ніж Ви поїдете в подорож, переконайтеся в тому, що Ви взяли всі необхідні лікарські препарати в достатній кількості, а також візьміть з собою виписку з історії хвороби.

Дадуть мені поліс страхування мандрівників, якщо у мене фібриляції передсердь?

Так, більшість пацієнтів з фібриляцією передсердь отримують поліси страхування мандрівників. Однак в деяких випадках страхові компанії збільшують розмір премії (поліс коштує більше). Проконсультуйтеся з постачальниками послуг медичного страхування. Іноді, щоб знайти найвигіднішу пропозицію, необхідно звернутися в кілька страхових компаній, що займаються медичним страхуванням.

Де я можу отримати додаткові рекомендації і підтримку?

Ви можете звернутися за консультацією і підтримкою до Вашого лікуючого лікаря (терапевта, кардіолога або аритмолога). Якщо Вам необхідна додаткова інформація та допомога її можуть надати профільні асоціації або спільноти пацієнтів з фібриляцією передсердь.
Всеукраїнський реєстр пацієнтів з життєвозагрозливими захворюваннями серця
Угода користувача про використання сайту та програмного забезпечення
Угода про конфіденційність та захист персональних даних
Перевірити або завантажити сертифікат