FB FB YouTube Контакти
Національний реєстр
Всеукраїнський реєстр пацієнтів з життєвозагрозливими захворюваннями серця

МЕНЮ

Імплантований кардіовертер-дефібрилятор (ІКД)

Дана методика розвивається в світі з 1980 року. ICD Implantable Cardioverter Defibrillator), або імплантований кардіовертер-дефібрилятор – це ком'пютеризований прилад, який відстежує та знімає напади життєвозагрозливих аритмій які призводять до розвитку раптової серцевої смерті.

Система ІКД складається з електрода або електродів (в залежності від модифікації), які заводяться та фіксуються в серці людини, та безпосередньо приладу, який розміщується під шкірою в грудній ділянці і до якого під’єднані вище вказані електроди. Функції ІКД наступні: постійний контроль за роботою серця, збір параметрів роботи серця та в разі виникнення нападу життєвозагрозливої аритмії проведення лікування. Це як «подушка» безпеки в автомобілі. Вона нам не потрібна поки не настане загрозлива ситуація. Так, ІКД не виліковує аритмію, не попереджає її напади – він діє при настанні епізоду раптової серцевої смерті. Його задача контролювати ритм та зняти напад при виникненні загрози. Пацієнт з ІКД працює, спілкується, живе, тільки в нього в грудях «бригада швидкої допомоги» в режимі 24/7.

Процедура імплантації кардіовертера-дефібрилятора (ІКД)

Операція по імплантації кардіовертера-дефібрилятора, являється малотравматичною та безпечною для пацієнта. Методика дуже подібна до процедури імплантації електрокардіостимулятора. Поскільки дана операція малотравматична, потреби в глибокому наркозі немає. Перед процедурою вводяться препарати, які дозволяють зменшити тривожність та больові відчуття, проте пацієнт залишається в свідомості і в змозі чути та навіть розмовляти з медичним персоналом.

Тривалість процедури імплантації кардіовертера-дефібрилятора, зазвичай, триває 30-60 хвилин. Вона може залежати від типу імплантованого пристрою, особливостей анатомії судин та серця, а також від часу, необхідного для оптимального позиціонування електродів в камерах серця. Процедура імплантації, зазвичай, включає такі етапи:

Виконується місцеве знеболення підключичної ділянки (зазвичай лівої).

Проводиться розріз шкіри довжиною 3-5 см, виявляється необхідна венозна судина, через просвіт якої в середину серця будуть заведені електроди.

Через мініатюрний прокол в судині в порожнину серця заводяться та фіксуються електроди. Для контролю проведення електродів використовується флюороскопічний(рентгенівський) апарат, який дозволяє «просвітити» грудну клітку та побачити  судини  та порожнини серця.

Після позиціонування та фіксації електродів проводиться тестування, щоб впевнитись, що це місце є найкращим для стимуляції Вашого серця. Ваш лікар може запропонувати Вам виконати деякі маневри – зробити глибокий вдих, покашляти тощо, для того щоб впевнитись в стабільності позиції електродів.

Після цього, з проведеного розрізу, під шкірою розділяється жирова тканина та м’яз – формується ложе (кишенька) куди буде заховано прилад ІКД. Під час формування ложа ІКД пацієнт можете відчути тиск у місці імплантації.

Останнім кроком буде приєднання імплантованих електродів до приладу ІКД, вкладання приладу в сформовану кишеню та ушивання хірургічного розрізу. Як правило, рана ушивається нитками які розсмоктуються самостійно, необхідності знімати шви немає.

Виписка з клініки та реабілітація

Дана процедура не потребує специфічної реабілітації. Тривалість перебування пацієнта в клініці складає 2-3 доби. Після втручання розріз на шкірі заживає біля двох тижнів, за цей період зникає дискомфорт в зоні імплантації. Рекомендовано щоб післяопераційний шов був прикритий пов’язкою протягом двох тижнів після імплантації.

Прийом препаратів

Оскільки життєвозагрозливі шлуночкові тахіаритмії в багатьох випадках являються проявом захворюванням серця то, відповідно, постійний прийом ліків після імплантації кардіовертера-дефібрилятора являється важливим лікувальним аспектом. Комбінація ліків та дози залежать від виду основного захворювання серця. Вони покликані стримати прогресування захворювання та зменшити ризик виникнення нападів життєвозагрозливих аритмій.  
Всеукраїнський реєстр пацієнтів з життєвозагрозливими захворюваннями серця
Угода користувача про використання сайту та програмного забезпечення
Угода про конфіденційність та захист персональних даних
Перевірити або завантажити сертифікат