FB FB YouTube Контакти
Національний реєстр
Всеукраїнський реєстр пацієнтів з життєвозагрозливими захворюваннями серця

Профілактика раптової серцевої смерті (РСС)

Раптова серцева смерть (зупинка серця) – смерть що наступила моментально або протягом години після різкого погіршення стану пацієнта. Основною причиною раптової серцевої смерті являються життєвозагрозливі аритмії, серед яких домінує шлуночкова тахікардія.  

Шлуночкові тахікардії, не вдаючись в їхні варіанти, мають два важливих спільних критерія. По – перше, вони представляють групу так званих життєвозагрозливих аритмій, які викликають раптову серцеву смерть. По – друге, вони не являються самостійним захворюванням, тобто це прояв якогось захворювання серця, яке призвело до розвитку аритмії. Виходячи з цих простих закономірностей формується лікувальна тактика. Оскільки дані аритмії життєвозагрозливі лікувальна тактика досить агресивна, з використанням всіх можливостей. Нажаль, немає єдиного ефективного засобу лікування, тобто терапія комплексна. В залежності від природи основного захворювання яке спричинило розвиток даного загрозливого стану призначається медикаментозна терапія. Її задача стабілізувати стан, стримати прогресування хвороби та зменшити ризик виникнення аритмії. Якщо є покази до хірургічного лікування – операція (стентування вінцевих артерій, аорто-коронарне шунтування, протезування клапанів тощо). Операція також покликана стримати прогресування хвороби та зберегти серце. Катетерна радіочастотна абляція шлуночкової тахікардії дозволяє зменшити кількість нападів життєвозагрозливих аритмій, але вона не гарантує пацієнту 100% успіх. Використання комбінації вище зазначених методів в поєднанні з імплантацією кардіовертера-дефібрилятора дозволяє пацієнту створити максимальну безпеку, подовжити життя та покращити його якість.

Імплантація кардіовертера-дефібрилятора, на даному етапі розвитку медицини, являється найбільш ефективним доступним методом профілактики (попередження) розвитку раптової серцевої смерті. Розрізняють первинну та вторинну профілактику РСС. Первинна профілактика – це коли у пацієнта ще не розвивались епізоди зупинки серця, але він відноситься до групи високого ризику. Тобто, відповідно до медичних показників, розрахунковий ризик розвитку зупинки серця протягом року складає 40-50%. Одним з таких критерії являється показник фракції викиду лівого шлуночка ≤ 35%. Це один з показників роботи серця який оцінюється при проведенні ехокардіографічного дослідження. Він відображає «силу» роботи лівого шлуночка - відділу серця, який забезпечує кровотік у всьому організмі. Тобто, якщо ресурс малий,  «сила» ≤ 35% - серце на межі, і може зупинитись. Вторинна профілактика – коли пацієнт вже переніс епізод життєвозагрозливої аритмії, і коли ми не в змозі радикально усунути причину. Наявні всі ознаки що зупинка серця може повторитись і бути фатальною. 
Всеукраїнський реєстр пацієнтів з життєвозагрозливими захворюваннями серця
Угода користувача про використання сайту та програмного забезпечення
Угода про конфіденційність та захист персональних даних
Перевірити або завантажити сертифікат